Fotogalerie Boganův pohár 2011

14.06.2011 11:40

 

Tisková zpráva vrchního velitelství

Boganův pohár 2011

Již počtvrté se v termínu 20. – 22. května 2011 uskutečnil Boganův pohár v Chotěšicích. Tento pohár je ojedinělou paintballovou akcí v naší republice i v zahraničí. Jedná se o víkend pro lidi s mentálním postižením. Poháru se zúčastnilo přes 60 osob, z toho 32 lidí se zdravotním postižením. Soutěží se v jednotlivých military dovednostech a paintballových disciplínách, které u těchto lidí rozvíjí týmovou spolupráci, koordinaci, motoriku a rychlost samostatného rozhodování formou zábavy.

Oproti loňským ročníkům jsme letos zvolili místo speed paintballu jeho náročnější a realističtější variantu military. Akce byla otevřena pro účastníky s mentálním postižením i pro lidi bez zjevného handicapu, zato s chutí vyzkoušet něco nového. Hlavním garantem akce bylo občanské sdružení Military Game. Letošní pohár se nesl v duchu uctění památky příslušníků Britských speciálních sil – SAS.

Do akce byly povolány posádky SAS z Poděbrad, Chotěšic, Rakovníka a Třebíče. Po pátečním slavnostním vyvěšení vlajky a přísaze se dle hesla „těžko na cvičišti, lehko na bojišti“ jednotlivé čety odebraly do výcvikového tábora v okolí Chotěšické základny a instruktoři z řad MG se ujali své role. Pro sobotní akci byla zvolena zejména taktika přepadů a základem výcviku bylo nacvičení přesunové formace, rojnice, kruhové obrany a reakcí při kontaktu s nepřítelem. Potom už jenom pravý kasárenský gulášek a rychle spát pro sílu na Den D.

V sobotu se kolona armádních vozidel rozjela vstříc vojenskému prostoru Milovice. Na místě byl připraven krátký briefing a informace rozvědky. Taktická situace zněla takto:

Píše se rok 1980. Teroristická skupina „Rudý říjen“ právě obsadila Íránskou ambasádu v Londýně. Žádá o propuštění svých spolubojovníků z Demokratického hnutí za osvobozenou Palestinu. Na podporu svých argumentů zadržuje 30 rukojmí. Povolána je elitní britská speciální jednotka SAS.

Po všeobecném zděšení, panice a oprávněném rozhořčení, byly jednotlivé čety zformovány pod velením vojenských poradců Marka a Jirky.

V první misi čety zaujaly široké postavení v rojnici okolo ambasády s omezenou municí 20 ran a zprvu nesmělý útok se začal měnit v honbu za skalpy teroristů. Mezi výkřiky teroristů „Allah Akbar!“ a „AU!“ zaznívaly vášnivé pokyny četařek ženoucích své vojíny proti oknům ambasády ježícími se hlavněmi nepřátel. Úspěch akce byl korunován zajetím zraněného nepřítele s důležitými informacemi (tajný sklad špekáčků na oběd). Vězeň byl ihned pod jemným mučením vyslechnut a zlověstná informace o připravovaném protiútoku byla potvrzena.

V druhé misi čety zaujaly kruhovou obranu okolo ambasády a jejich úkolem bylo ochránit civilisty a odrazit protiútok mírně podrážděných teroristů z předchozí mise. I přes dýmovnice a všemožné lstivé přepady se držela každá četa svých zakopaných pozic statečně a v duchu hesla „Neprojdou!“  se dařilo vlnu za vlnou, již dost vynervovaných teroristů, ubránit.

Bohužel byl při obraně ambasády přepaden sklad proviantu a každá četa si tak samostatně musela své špekáčky k obědu vybojovat. Na úpornosti Leošových zlodějů špekáčků neubralo ani to, že si zapomněli zbraně a tak se souboj o špekáčky často ubíral směrem lesní války se šiškami.

Po obědě satelitní průzkum potvrdil informaci, že hledaný a obávaný vůdce teroristů Ali Mohamed Salim se ukrývá v naší oblasti. Jeho přesná poloha je však zakódována na mapě nacházející se v protiatomovém krytu. Aby všech špatných zpráv nebylo málo, vypukl v tomto krytu nezvladatelný požár. Takové maličkosti však naši elitní rotu SAS nezastaví a bylo rozhodnuto k použití plynových masek M10M a průzkumu zadýmeného krytu. Tato mise byla sice fyzicky nejjednodušší, ale pro některé vojíny i četařky bylo vskutku hrdinským kouskem vejít do naprosté tmy a prostoru, kde mezi životem a smrtí vás dělí pouze dvě sklíčka plynové masky. Nakonec se vystřídali všichni vojíni a kousky ohořelé mapy s úkrytem teroristy poskládali.

Zajmout Ali Mohameda Salima byla nejkrutější zkouška odvahy a vůle příslušníků SAS. V nepřehledném terénu lesa útočila věrná, i když už vyčerpaná osobní garda Ali Mohameda Salima z nejméně očekávaných úkrytů a způsobovala v řadách SAS citelné ztráty. Jen díky obětavosti zdravotníků a jejich obvazům se dařilo doplňovat řídnoucí řady čet. Štěstěna bitvy se začala přesouvat na stranu SAS až po nekonečné hodině a nelze popsat slovy úlevu, když se nad lesem ozval vítězný Jakubův výkřik z roty Rakovník – Máme ho !!!

Ali Mohamed Salim byl hnán před spravedlnost, asi na Guantanámo, ale to už nebyla starost naší vyčerpané vojenské kolony mířící směr základna Chotěšice.

Základna připravená na příjezd vítězů nám dovolila zapomenout na žár bitvy a kýta na grilu, diskotéka a večerní rozbor akce u táboráku byla ta správná tečka.

Díky všem, holky a kluci, kteří jste obětovali víkend.

 

Zapsal a užil si to s Vámi: Michal Šmíd

 

Čestná listina sponzorů

 

Ladislav Nágl - zapůjčení výstroje a výzbroje – Generální sponzor

Military Game, o.s. – odborná garance, živé terče a zapůjčení vojenského materiálu

Středočeský fond sportu, volného času a prevence – grant

Soral – vojenské ponožky

Pekárna Svoboda – pečivo pro bojovníky

Alena Albrechtová -     bojový dort

Paní Švábová - tradiční válečné koláčky

Vašek Šimon - dary pro hráče

Rodina Kusákových -     sladkominky

Petr Doubek a Vladislav Šperl -army CO dárky a zelená

Pavel Bajer HBPO - odměny pro bojovníky

Textilní dílna paní Jandová - maskovací trička a čepice se znaky odvahy

Keramická dílna paní Mikšovská- poháry a medaile v podobě nábojů 9mm Luger

Všichni kamarádi, kteří přidali ruku k dílu, nebo se nechali pifnout.

Jménem bojové roty děkuji všem.

Kontakt

Handicap centrum Srdce, o.p.s.

reditel@hcsrdce.cz

Ostende 88, Poděbrady 290 01

325642027
728180180

Vyhledávání

 

Nejbližší odběr bude v Srdíčku dne

5.9.2010 v 8:00 hod.

 

© 2008 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode